Περιγραφή
Διήμερη ανάβαση πεζοπορία στον Όλυμπο, Μύτικα 2918μ με διανυκτέρευση
επικοινωνήστε μαζί μας για διαθεσιμότητα
Hμερομηνίες: (για οποιαδήποτε άλλη ημερομηνία εκτός τις παρακάτω, επικοινωνήστε μαζί μας)
Ιούνιος 08-09
Ιούλιος 27-28
Αύγουστος 17-18 & 31-01 Σεπτ.
Σεπτέμβριος 14-15 & 28-29
Οκτώβριος 12-13 & 27-28
Διασχίζουμε την Ανατολική Πλευρά του Ολύμπου. Η διαδρομή μας ακολουθεί πανέμορφα μονοπάτια μέσα στο κατάφυτο περιβάλλον του βουνού. Ξεκινώντας από τα Πριόνια στα 1.000μ και ακολουθώντας το Ευρωπαϊκό Μονοπάτι Ε4 φτάνουμε στο καταφύγιο Σπήλιος Αγαπητός στα 2.100μ, μετά από περίπου 3-4 ώρες. Ώρα να απολαύσυμε την ανεμπόδιστη θέα προς το Λιτόχωρο και το Αιγαίο και να ξεκουραστούμε! Το επόμενο πρωί με την ανατολή του ηλίου ξεκινάμε για την τελική ανάβαση. Ακολουθούμε το σιγμοειδές μονοπάτι Ε4 έως ότου φτάσουμε στο Τριεθνές σε υψόμετρο 2.400μ. Στο σημείο αυτό χωρίζουν τα 3 βασικά μονοπάτια του Ολύμπου. Εμείς συνεχίζουμε στο κεντρικό μονοπάτι Ε4 μέχρι την κορυφή Σκάλα (2.866μ). Από το μικρό αυτό πλάτωμα απολαμβάνουμε εκπληκτική θέα σε όλο το βουνό. Από εκεί, ανάλογα τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν, ακολουθούμε είτε το πέτρινο μονοπάτι προς τον Μύτικα στα 2.918μ είτε το μονοπάτι προς το Σκολιό στα 2.911μ, την δεύτερη ψηλότερη κορυφή της Ελλάδας. Η σημερινή μας πεζοπορία διαρκεί 8-9 ώρες, ανάλογα πάντα με τη δυναμική της ομάδας.
Μην ξεχάσετε
- Αδιάβροχο
- Αντιανεμικό
- Αντιηλιακό
- Γυαλιά ηλίου, καπέλο
- Fleece
- Μπατόν πεζοπορίας
- Παπούτσια για Πεζοπορία
- Σνακ-ελαφρύ γεύμα
- Μπάρες, τζελ
- Κοντό ή Μακρύ παντελόνι πεζοπορίας (ελαφρύ, διαπνέον) ανάλογα με την εποχή
- Ισοθερμικά ρούχα
- Φακό κεφαλής
- Σακίδιο 40-50lt
- Παγούρι τουλάχιστον 1,5lt
- Υπνόσακο
- Νερό 1,5 λίτρο
Τι περιλαμβάνεται
- Aπαραίτητος εξοπλισμός
- Επαγγελματίες συνοδοί
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης
- Διανυκτέρευση στο καταφύγιο (ή στο αντίσκηνο)
Τι δεν περιλαμβάνεται