- Πεζοπορία στα απάτητα χιονισμένα βουνά της Πίνδου
- Εμπειρία στο χειμερινό τοπίο
- Αλπικά τοπία
Oι χιονορακέτες είναι μια παλιά ανθρώπινη «πατέντα» και χρησιμοποιήθηκε πολύ κυρίως στις βόρειες χώρες (Σκανδιναβία, Αλπικές χώρες, ορεινά Βαλκάνια) αλλά και σε πάρα πολλές περιοχές της ορεινής Ελλάδας. Οι κατασκευές ποικίλουν, συνήθως ήταν από ξύλο κρανιάς ή άλλο ευκαμπτο χλωρό ξύλο, το οποίο σχημάτιζε ένα κύκλο. Μεσα σε αυτό το κύκλο δενόταν σκοινί σχηματίζοντας καρέ, τετράγωνα, με σχετικά πυκνή ύφανση. Φορώντας το στα πόδια, οι μετακινήσεις στα χιόνια γινόταν πιο εύκολα γιατί απλά δεν βουλιάζαν. Χρησιμοποιήθηκε κυρίως από κυνηγούς στις περιοχές μας. Το όνομα χιονορακέτα το πήρε φυσικά από το σχήμα που μοιάζει με ρακέτα. Σήμερα βέβαια έχει γίνει μια αρκετά διάσημη δραστηριότητα στο εξωτερικό, επιτρέποντας απλούς χειμερινούς πεζοπόρους να απολαύσουν πεζοπορίες στο χιόνι, χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές δυσκολίες!
Oι χιονορακέτες είναι μια παλιά ανθρώπινη «πατέντα» και χρησιμοποιήθηκε πολύ κυρίως στις βόρειες χώρες (Σκανδιναβία, Αλπικές χώρες, ορεινά Βαλκάνια) αλλά και σε πάρα πολλές περιοχές της ορεινής Ελλάδας. Οι κατασκευές ποικίλουν, συνήθως ήταν από ξύλο κρανιάς ή άλλο ευκαμπτο χλωρό ξύλο, το οποίο σχημάτιζε ένα κύκλο. Μεσα σε αυτό το κύκλο δενόταν σκοινί σχηματίζοντας καρέ, τετράγωνα, με σχετικά πυκνή ύφανση. Φορώντας το στα πόδια, οι μετακινήσεις στα χιόνια γινόταν πιο εύκολα γιατί απλά δεν βουλιάζαν. Χρησιμοποιήθηκε κυρίως από κυνηγούς στις περιοχές μας. Το όνομα χιονορακέτα το πήρε φυσικά από το σχήμα που μοιάζει με ρακέτα. Σήμερα βέβαια έχει γίνει μια αρκετά διάσημη δραστηριότητα στο εξωτερικό, επιτρέποντας απλούς χειμερινούς πεζοπόρους να απολαύσουν πεζοπορίες στο χιόνι, χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές δυσκολίες!